EDDZ, HOGY FITT LEGYÉL! DE TUDOD, MIKOR KELL ABBAHAGYNI?
Ha valaki egyszer az életmódváltás mellett dönt, annak szerves része kell legyen az edzés. Mindenki maga dönti el szabadidejétől, elszántságától függően, hogy mit, mikor és mennyit trenírozza magát. A változás akkor eredményes, ha sikerül a mozgást heti rendszerességgel beépíteni a menetrendbe, figyelembe véve, hogy mi a végső cél. Izomépítés, súlyvesztés, vagy csak általános átmozgatás. Ahhoz viszont, hogy eredményesen eddz, elengedhetetlen a megfelelő étkezés – ami semmiképp sem fogyókúra, hanem egy hosszú távon fenntartható étrend -, és a megfelelő pihenés. Még ha az evészetet csak-csak sikerül is kordában tartanunk, az edzést – látva a rövid időn belül elért eredményeket – hajlamosak lehetünk túlzásba vinni. Összegyűjtöttünk néhány okot, amiért tetszik, nem tetszik, megálljt kell parancsolni az edzésnek, és néhány napra – vagy akár egy hétre – a Pihenés Szigetére kell száműzni megfáradt testünket.
PIHENÉS ALATT ÉPÜL AZ IZOM
Az izomfejlesztő tréning vagy súlyzós edzés során – amennyiben azt megfelelő súlyokkal végezzük -, az izomrostok természetes módon sérülnek, melyek megfelelő fehérjebevitellel, és a pihenő idő betartásával képesek csak regenerálódni. A pihenés során az izom fejlődik, növekszik, ezért fontos egyaránt a proteinbevitel, és hogy elegendő pihenést biztosítsuk az izomépítő folyamatnak.
MEGÁLL A FOGYÁS
A rendszeres mozgás fogyást eredményez, ami a zsír izommá történő átalakulása miatt egyáltalán nem biztos, hogy súlyban mérhető. Centiben viszont igen. A túledzés során viszont megeshet, hogy stagnál a változás. Ha túlzásba vittük a „gyurmázást”, a hormonszintünk megváltozhat, ezért a szervezet vészjelzést küld, és az izmot kezdi el égetni a zsír helyett. Pihenni kell, ennyi az egész!
MINÉL TÖBB AZ EDZÉS, ANNÁL NAGYOBB AZ ÉHSÉG
Az igazán odapakolós edzés kivesz az emberből. Rengeteg energiát emészt fel, amit pótolni kell. Ha már a nyújtáskor azon jár az eszünk, mit fogunk enni ezután, lehet, itt az ideje egy kiadós pihenésnek. Attól ugyan, hogy szervezetünk nagyobb energiabevitelt igényel, még nem feltétlenül kell pizzát rendelnünkaz öltözőbe; a napi ötszöri evés sarokpontjait betartva megfelelő szinten lehet tartani a tápanyagokat. Az semmiképp sem megoldás, hogy éheztetjük a szervezetet, viszont az edzésprogram változtatásával, és némi pihenőidő beiktatásával könnyen átlendülhetünk az Éhezés Viadalán.
ÉJSZAKAI MŰSZAK
A test mindig jelez, ha valamit szeretne velünk közölni. Az álmosság, fáradtság is ilyen. Hiába a rendszeres mozgás, a helyes étrend, ahhoz, hogy mindez hatékony legyen, éjfél előtt ágyat kell érjünk. A minőségi alvás elengedhetetlen része a pihenésnek. Ha rendszeresen levertséget, rosszkedvet vagy fáradtságot érzünk, legyen ez jel Houstonnak: Baj van. Tessék szépen pihenni!
MEGVÁLTOZOTT CIKLUSOK
A nők esetében a túledzés jele lehet, ha megváltozik és elmarad a menstruációs ciklus. Hiába ismerjük a női test működését és értjük az „egy hetek” miértjét, jusson eszünkbe, hogy ez egyben azt is jelzi, hogy testünk készen áll egy új élet születésére. Ha ebbe a folyamatba bármilyen zűr bezavar, ismerjük fel, hogy pihenésre van szükségünk.
EGYENSÚLY ÉS BÉKE
A mozgás klassz, egészséges szinten tartva szükséges a testi és lelki egyensúlyunk megőrzéséhez. Ahhoz, hogy ez hosszútávon így is maradjon, és a sportolás eredményes, de mégis kellemes időtöltés legyen, nem szabad túlzásba vinni. Időről-időre érdemes átgondolni a tréningek típusát és metódusát, hogy egyrészt biztosítsa a kiégés elleni változatosságot, másrészt hogy egy egészséges tartományon belül élmény maradjon az edzés.
Szerző: Eat, Move & Smile